Zrób sobie sam czujnik powietrza i sprawdzaj czy nie mieszkasz w smogu
Kolejny KTIP poświęcony jest temu, że warto i można niewielkim nakładem środków i nawet z bardzo marnymi umiejętnościami technicznymi samodzielnie zamontować swój własny czujnik powietrza, oraz podłączyć go do ogólnoeuropejskiej sieci Luftdaten. Problem smogu i zanieczyszczeń od wielu lat pozostaje nierozwiązany w Polsce. Nawet Trójmiasto, które dzięki bliskości morza i silniejszym wiatrom, cieszy się opinią jednej z najczystszych aglomeracji w naszym
kraju, boryka się z problemem lokalnych “trucicieli” i tzw. niskich emisji, których źródłem są najczęściej przydomowe instalacje grzewcze. Dzięki stworzeniu gęstej sieci detektorów będziemy w stanie lepiej monitorować jakość powietrza i podejmować odpowiednie kroki w celu zlikwidowania problemu. Czujniki jakie będziemy wspólnie budować, pozwalają na detekcję pyłów PM 2.5 i PM 10, których zwiększony poziom we wdychanym powietrzu negatywnie wpływa na nasze zdrowie, łączony jest z licznymi schorzeniami układu oddechowego czy krążenia, jak i zwiększoną zachorowalnością na nowotwory.
W momencie emisji tego podcastu będzie jeszcze okazja do uczestnictwa w warsztatach 6 października 2018 o godz. 12:00 w nowej siedzibie FabLAB w Gdańsku, Dolna Brama 8 (Dolne Miasto)
Relację z takich warsztatów oraz terminy kolejnych znajdziecie na stronie Civic Hub i tam można śledzić kolejne propozycje https://bit.ly/2IrvjzJ
Trójmiejska organizacja FRAG prowadzi również projekt monitorowania smogu https://bit.ly/2Nhqf1K
W Warszawie również można skorzystać z pomocy Koduj dla Polski. Więcej informacji na ich stronie https://bit.ly/2Os25WE
Strona projektu Luftdaten, który narodził się w Stuttgarcie. Tutaj też znajduje się mapa aktualna czujników i wyświetlane są pomiary https://bit.ly/2xNDKBj
Jak możesz słuchać podcastu?
Możesz słuchać na tym blogu.
Ale możesz też słuchać nas na dowolnym odtwarzaczu mp3. Plik powinieneś pobrać z tego bloga, a następnie wgrać go na swój odtwarzacz.
Z wygody polecamy ostatni sposób, czyli słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Robimy podobnie i jesteśmy zadowoleni, ponieważ ulubione podcasty można mieć ze sobą, by słuchać je w każdym miejscu i dowolnym czasie.
Śledź podcast Stacja zmiana na: iTunes | Android | SoundCloud | Twitter | Overcast | RSS
Prosimy, oceń nasz podcast
Jeżeli zechcesz nam w jakiś sposób podziękować za naszą pracę, najlepszym sposobem, będzie pozostawienie opinii w iTunes.
Dzięki temu, że to zrobisz, podcast Stacja Zmiana będzie widoczny i ułatwi nam docieranie do słuchaczy.
Możesz to zrobić klikając na linka poniżej: